Dünya 423 0

Kadınların Teknoloji Hakkında Bilgileri

Başarılı kadınlar, Türkiye’nin yabancı bulunduğu bir kavram değil. İdil Biret, Betül Mardin, Ayşe Selçuk Esenbel, Arzu Sabancı ve Burcu Çetinkaya diye başlattığımız bu listeyi çok daha uzatmak olası. Tabii, dijital medya söz hususu bulunduğunda… Basılı yayıncılık söz hususu bulunduğunda alanın sınırlı olması listeleri bir yerde kesmeyi gerektiriyor.
Bu kısıt bir kıyıya bırakıldığında, teknolojinin ve dijitalleşmenin bu isimlerin sürmekte olan başarı yolculuklarına hayranlık duymaktan kendinizi alamıyorsunuz.
Dört yaşında Bach’ın prelüdlerini çalmaya başlayan anıtsal piyanistimiz İdil Biret, teknolojinin kendine sağladığı katkıyı “Gelişen teknoloji, özellikle 1980’li yıllerde başlayan dijital sistem, kayıt ve dağıtım çalışmalarıma çok yardımcı oldu. Önceleri CD üstünde daha sonra internet içersinden de indirilecek biçimde yaptığım kayıtlar dünyanın dört bir yanına ulaşabildi. Bu şekilde büyük plak şirketlerinin dağıtım monopollerini kırmak da olası oldu” sözleriyle ifade ediyor.
Sanat dünyasının bu duayenine iş dünyasından diğer bir isim nazire yapıyor. Bugün Instagram’da 426 binin üstünde takipçisi olan iş kadını Arzu Sabancı’nın iş hayatının merdivenlerini çıkarken teknoloji ile değişik bir teması oluyor. Sabancı, “20 yıl evvelce çalışmaya ilk başladığımda büroda herkes bilgisayar kullanırken ben uygulamaları bilmediğimi fark ettim ve derhal ders alarak arayı kapattım. Bugün ise en son çıkan bütün teknolojik aletleri işimde ya da özel hayatımda kullanıyorum. Sosyal medyada da vakit geçirmeyi çok seviyorum; hem şahsım eğleniyorum, hem de sosyal medyanın gücünü her anlamda görüyor ve doğru şekilde kullanmaya çalışıyorum” diyor. Takipçi adedi da Arzu Hanım’ı doğrular nitelikte.
Akademi doğrultusunda Prof. Dr. Selçuk Esenbel’in de sınırları aşmasını gerçekleştiren benzer bir öyküsü bulunuyor. “Teknolojinin ilerleme tarihini yaşadım denilebilir” diyen Esenbel, “Tezim Amerika’da erken 80’li yıllerde, ilk kuşak bilgisayarlarda yazıldı. Tezde bir büyük odayı kaplayan süper bilgisayarlarla fakat yapılabilen regresyon analizi kullanıldı. Türkiye’de ise 90’lı yıllerde, ülkemizde imkânsızlıklar içersinde olan üniversite ortamında, bir tek Fizik Bölümü’ndeki meslektaşım Prof. Gülen Aktaş’ın laboratuvarında sahip olunan olan bilgisayar ve ileri teknoloji yazıcı sisteminde yazılıp ABD’ye basılmak üzere yollandı. Bunun amacıyla her vakit minnettarım” şeklinde konuşuyor.
Günümüze döndüğümüzde spor doğrultusunda şampiyonluk rekortmeni ralli pilotu Burcu Çetinkaya’nın öyküsü, teknolojinin ve kullanım biçimlerinin nasıl değiştiğini gösteriyor. “Teknolojiyi rallide şahsımi ilerletmek amacıyla kullandım” diyen Çetinkaya, teknoloji ile temasını “Öncelikle yarışların hepsini ve antrenmanları videolara aldık. Kendimi analiz ettim; daha süratli nasıl gidebilirim, nerelerde yavaşlamışım. Hatta daha süratli giden pilotların videolarını aldım, alt alta izleyip nerelerde vakit kaybettiğim keşfettim. Diğer yandan da sosyal medyayı hem spor, hem de medya kariyerimi sağlamlaştırmak ve beni destekleyen firmaları ve markaları bildirmek amacıyla kullandım. Halen de özellikle bbcetinkaya olan instagram hesabımı yoğunlukla kullanıyorum. Genel klasmanda elde ettiğimiz yerel ve uluslararası derecelerin yanı sıra bu yıl altıncı kez Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonu olarak rekorumu sağlamlaştırdım. Bunu bir eş ve bir anne olarak yapabilmek ise duygusal olarak benim amacıyla bu yılyi çok daha özel kılıyor” sözleriyle anlatıyor.
Bir duruş değil yolculuk olan başarılarında teknolojiden faydalanan bu isimlerin, teknolojiyi kullanırken ona kattıkları renk de ilgi çekici. Yine bu yolculukta teknolojinin yalnızca yardımcı oyuncu rolünde bulunduğunu görüyoruz. İnsan olarak hepsinin hayatında kritik bir karar anı; kadın olmanın bu yolculukta kendilerine sunmuş bulunduğu üstünlük ve dezüstünlüklarla alakalı anıları var. Teknoloji kullanmaktan hoşlanmayan Betül Mardin de dahil olmak üzere spor, iş, bilim ve sanat dünyasının başarılı kadınlarının hikayelerini adlarına göre alfabetik olarak sıraladık.

Arzu Sabancı
İş Kadını

Halil İbrahim Kurt {admin}

İnternet Hayal Gücü Beni Her Zaman Derinden Etkilemiştir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir